free html templates

Neden Mor Işık?

Black Light (Mor Işık) nedir? Karagöz ve Hacivat'ta kullanma fikri nasıl oldu?


Merhaba, neden mor ışıkla Karagöz Hacivat oynattığımızı anlatmadan önce, sanırım mor ışığın ne olduğundan biraz bahsetmeliyim. Mor ışık, yani Black Light tekniği, aslında Asya'da doğmuş ve dünyanın birçok yerinde hala kullanılıyor. Bu tekniği sanatta geliştiren ise Prag. Black Light; Prag'ta ki tiyatroların uzmanlığı haline gelmiş durumda.
Black Light Tiyatrosunun temel prensibi, insan gözünün siyah nesneleri, siyah bir arka plandan ayırt etmemesidir. Black Light tarafından aydınlatılan nesnelerde bu durum, göz alıcı bir görsellik ile sonuçlanıyor.
Kukla tiyatrosunda çalıştığım dönemlerde, yurt içinde ve yurt dışında bu teknikle hazırlanan oyunları, birçok seyirci ile buluşturmuştuk. Orada fark ettiğim bir şey vardı, oyunları sadece çocuklar değil, büyüklerde çok keyif alarak izliyordu. Aynı bizim Karagöz oyunlarımızı, büyük küçük demeden keyifle izlediğimiz gibi.
Karagöz ve Hacivat oyunlarını hepimiz çocukluğumuzdan bu yana severek izleriz. Ancak, tasvirlerin küçük olması, büyük salonlarda izlenmesini pek mümkün kılmıyor. Büyük tasvirler yapıp, Karagöz oynatan ustalarımızı gördüğümde bu durum beni çok heyecanlandırmıştı. Büyük salonlarda, büyük kuklalarla Karagöz oynatmanın daha güzel olacağı düşüncesine vardık.
Black Light tekniğine uygun, büyük Karagöz ve Hacivat kuklaları hazırladık. Böylece oyunlarımızı, büyük küçük demeden seyircilerimiz çizgi film izler gibi izleyebileceklerdi. Bu amaç doğrultusunda hazırlayıp sahnelediğimiz oyunlarımız, büyük beğeni almaya devam ediyor. Sevgi ve saygılarımı sunarım...
Yaşar BAŞKAL 
yasar@karagoz-hacivat.com

İletişim

Email: info@karagoz-hacivat.com
Telefon: +90 531 403 24 24

Link

Sunum Dosyası için TIKLAYINIZ